Kürtaj Olmak Doğurganlığınızı Etkilermi ?
Kürtajdan sonra yani çocuk aldırdıktan sonra acaba tekrar gebe kalınabilirmi ? , acaba doğurganlığımı etkilermi ? Hiç çocuk doğurmadım , kürtaj olmamda sakınca olurmu ? .. soruları kafanızda uçuşuyor biliyorum , şu anda ne yapacağınızı bilmiyorsunuz , çok iyi biliyorum.. ama durun önce bir sakin olun , oturun ve düşünün , karar verin .. çocuğu doğurmak veya kürtaj olup aldırmak 2 seçenekten hangisini işaretleyeceğinize karar verin. Kürtaj kararı aldıysanız yukarıdaki endişelerinizin yersiz olduğunu söyleyebilirim . Konuyu irdeleyen makalemi okuyun :Kürtaj Doğurganlığı Etkilermi ?


Planlanmamış hamilelikleri sonlandırmada tek çare olan kürtajın daha sonra çocuk sahibi olma ihtimalini azaltıp azaltmayacağı en çok sorulan sorular arasında yeralıyor. Bu soruya isterseniz açıklamalar ve gebeliğin oluşum mekanizamaları ile cevap vereyim , çünkü neden ve sonuç ilişkisi tam olarak anlaşılmazsa bilginin kalıcılığı ve inandırıcılığı azalır .

Kadın vücudu 28 günlük döngülerle sürekli bir değişim içindedir , yumurtalıklardan yani ovaryumlardan çıkan yumurta fallop tüpleri yolu ile rahme yani uterusa doğru yola çıkar bu sırada yumurtanın çıkış yaptığı ovaryumdan saldılanan hormonlar rahim içindeki süngersi dokuda yani endometriumda kalınlaşma ve kanlanma artışına yol açar , bu sırada mikroskopik boyutlardaki yumurta tüplerden rahme doğru seyehatine devam eder , eğer cinsel ilişki bu döneme denk gelirse sperm hücreleri yumurtaya doğru haraket etmeye başlar , bilyonlarca kuyruklu sperm hücresi tek yumurta hücresinin peşine düşer , yumurta ile prermin buluşması genelde tüplerde gerçekleşir , sadece bir sperm yumurtayı delebilir ve delinme işlemi olduğu an yumurtada ani bir reaksiyon gerçekleşir ve başka spermlerinde yumurtayı delmesi engellenir , nadiren 2. ve 3. spermlerinde aynı yumurtayı delmesi gerçekleşebilir . spermle yumurta birleşince zigot denilen tek hücre oluşur ve derhal bölünmeye başlayarak rahim içinde kendine yapışacak bir yer arar , rahmin süngersi endometriumu içine yapışan zigot plesenta uzantılarını bir ağacın dalları gibi endometriumun içlerine kadar uzatır ve beslenmeye başlar , böylece gebelik oluşur.

Kürtajda vakum ile oluşan bu gebelik kesesi ve adetle her ay atılacak olan endometrium artıkları alınır , vakumdan sonrada minik bir kaşığa benzer küret denilen tıbbi aletle rahim içinde kalan zar parçaları temizlenir ve işlem tamamlanır . Yani burada aslında adet yolu ile her ay atılan endometrium artıkları alınmış oluyor yani işlem uterusa yani rahme herhangi bir müdahale içermemektedir. Dolayısı ile kürtaj olan kişinin fertilitesi yani doğurganlığı kesinlikle etkilenmemektedir. Kürtajın yapıldığı gün aslında yeni adet döngüsünün ilk günü olarak kabul edilir ve herzamanki gibi yaklaşık 28 gün sonra yeni adet kanaması meydana gelmektedir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri

Kürtajdan sonra ağrı olur mu ?

Kürtaj sonrası adet