Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir , Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalmak

Kürtaj Sonrası nelere dikkat etmek gerektiğini belirtmeden önce hangi kürtaj metodunun daha güvenli ve küretaj sonrasında size problem çıkartmayacak yöntemler üzerinde durmak gerekir.

Kürtaj Metodları:

Klasik Küretle Kazıma Kürtajı:
Bu metod zaten kürtaj tarihinden beri uygulanan bir yöntemdir. Öncelikle hasta jinekolojik masaya alınır , bacakları masadaki sehpalara yerleştirilir. Vajina valf takılarak açılır ve rahim girişine ulaşılır. Daha sonra Hegar bujileri denilen tıbbi cihazla rahim ağızı genişletilir ve küret denilen kaşığa benzer ucu keskin cihazla rahim iç duvarları kazınır gebelik kesesi temizlenir.

Vakum Kürtaj İle Aspirasyon Metodu:
Son yıllarda uygulanmaya başlanan kürtaj açısından en az risk içeren metoddur. Rahim ağızı ve kanalı ( Portio ve collum uteri ) genişletme işlemleri klasik küretli metodla aynıdır. Rahim ağızı genişletilmeden önce bölgeye lokal anestezik madde uygulanır böylece dilatasoyon işlemini veya hegar bujilerinin kanala girişini hasta hissetmez. Bu safhadan sonra rahim kanalından içeri karmen kanülü sokulur ve kanulün dışta kalan ucuna vakum aspirasyon aparatı takılarak gebelik kesesi negatif bazınç ile dışarı alınır. Rahim içini boydan boya kazıma yapılmadığı için son derece fizyolojik bir kürtaj metodudur.

Vakumlu Kürtajın Avantajları:
1- Hasta işlem esnasında acı çekmez
2- Küretaj işlemi 15 dakika kadar yani çok kısa sürer.
3- Rahim içi kazıma yapılmadığı için fizyolojik bir yöntemdir.
4- Kürtaj sonrası sadece birkaç gün az miktarda kanama olur, bu kanama adet kanaması miktarı kadardır.
5- Küretaj sonrası komplikasyon çok daha nadirdir.
6- Vakum kürtaj setleri tek kullanımlık yani dispozibl streil malzeme olduğu için her hasta için ayrı bir set kullanılır. Dolayısı ile kürtaj sonrası enfeksiyon vakum küretajda pek görülmez.

Kürtaj Hapı İle Düşük Yapma:

Çok tehlikeli bir metoddur. Kürtaj hapları rahim kasıcı va rahim ağazı genişletici kimyasal maddeler içerir. Kullanan hastaların yarısında sadece karın ağrısı gibi yan etkiler yaparak düşük başlamaz. Kalan yarısında ise şiddetli bir kanama ile düşük eylemi başlar, bu grup hastada kanama miktarı kontrol edilemeyecek kadar yüksek olabilir , hastada hayati tehlike oluşabilir, kanama ile hastaneye kaldırılan hastaya acilen kürtaj uygulanır rahim içinde kanayan gebelik parçaları kürete edilir. Görüldüğü gibi kürtaj hapı yada düşük ilacı kullana hastaların tama yakını kürtaj olmak zorunda kalmaktadır. Yani bir hap yutayım gebelikten kurtulayım zihniyetiyle kullanılan bu kimyasal maddeler hastanın başına çok daha büyük belalar açabilmektedir.

Kürtaj Sonrası Bakım:

Kürtajdan sonra 1 hafta süre ile dikkat edilmesi gereken davranışlar:
1- Banyo ayakta duş şeklinde yapılacak
2- Cinsel ilişkiye girilmeyecek
3- Deniz veya havuza girilmeyecek.
Bunların dışında herhangi bir pansuman veya buna benzer bakım yoktur. Kürtajdan hemen sonra kadın günlük hayatına devam eder, çalışma hayatında ise işine devam eder. Öğle arasında kürtaj olan hastalarımız vardır.

Kürtaj Sonrası Tehlikeler:

Kürtaj sonrası bakım kurallarına uymayan hastalarda vajinal veya rahim içi enfeksiyonlar görülebilir, cinsel ilişkiye giren kadınlar tekrar gebe kalabilir veya kanama oluşabilir.

Kürtajdan Sonra Çocuk Olurmu ? :

Olur. Kürtaj kadının doğurganlık kapasitesini etkileyen bir müdahale değildir. İstediğiniz zaman tekrar çocuk sahibi olabilirsiniz. Arka arkaya kısa 1 ay ara ile 3 defa kürtaj olan hastalarımız vardır. Kürtaj sonrası spiral gibi bir doğum kontrol metodu uygulamanızı öneririz.

Kürtaj Fiyatları:

İstanbul'da kürtaj ücretleri ilçeden ilçeye değişmekle beraber genellikle hamilelik süresi yani gebelik haftasına göre hesaplanır , bunun yanında kürtaj olacak hastanın hangi tip anesteziyi tercih edeceğinede bağlıdır. Lokal anestezi istenirse kürtaj maliyeti değişmez , Genel anestezi istendiğinde ise fiyatlarda hafif artma olur. Gebelik haftası son adet görülen gönden itibaren sayılır. Mesela sizin adetiniz 1 hafta geçmiş ise 5 haftalık hamilesinizdir.

Saygılarımla..
Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri

Kürtajdan sonra ağrı olur mu ?

Kürtaj sonrası adet