Kızlık Zarı

Günümüzde halk arasında bilinen kızlık zarının gerçek adı Hymen diye adlandırılmaktadır. Bu isim Yunancadan gelmektedir. Kızlık zarı yapısı gereğince, ortasında bir delik olmasından dolayı bayanların ergenliğe girdikleri zaman olan adet kanaması bu delikten geçirilerek dışarıya atılır. Bayanlarda farklı olan bu kızlık zarı olmasından dolayı, değişik isimlerle adlandırılmaktadır. Günümüzde kızlık zarının yapısı ve şekli farklı olmasından dolayı bazı bayanlarda geride olduğundan dolayı ve ya bu zarın çok fazla kalın olmasından dolayı, kızlık zarı ilişki sırasında yırtılmaz. Kızlık zarının kalın olması halinde, jinekologlar tarafından uyuşturularak çok kolay bir şekilde bu zar yırtılması mümkün olmaktadır. Bir kızlık zarı yırtıldığı zaman, eski haline gelmez. Ancak bir kızlık zarı jinekologlar tarafından tekrar dikilebilir.

Kızlık zarı vajinanın 1 ya da 2 santim gerisinde bulunan bir deri olmaktadır. Kızlık zarı vajinayı enfeksiyonlara karşı koruduğundan dolayı önemlidir. Bunun dışında herhangi bir şekilde bir özelliği bulunmamaktadır. .

Fakat kızlık zarı toplumsal olarak çok fazla önemli olmaktadır. Özellikle de Müslüman olan toplumlarda, bayanların ilk defa cinsel ilişkiye girip girilmediği anlaşılmaktadır. Bu yüzden kızlık zarı çok fazla önem taşımaktadır. Gençler artık evlenmeden cinsel ilişki yaşayabilmektedir. Bu yüzden kızlık zarını kaybetmiş olan bir bayan, evlenmeden önce cinsel ilişki yaşayıp kızlık zarını kaybettiği zaman, daha sonradan kızlık zarını diktirip evlenebilmektedir.

Kızlık zarı günümüzde kadınlar arasında çok farklı şekillerde olmaktadır. Kızlık zarının ortasında bir delik bulunmaktadır. Ve bu delik sayesinde kadınlar adet görmekte olduğunu söylemiştik. Bu deliğin büyüklüğüne ve kızlık zarının kalınlığına göre, birçok farklı kızlık zarı bulunmaktadır. Bazı Kızlık zarlarında bulunan delik hiç olmadığı için kadınların kanaması zorlaşır ve ya hiç olmaz. Bir takım kızlık zarında ise, ortasında bulunan delik çok fazla büyük olmaktadır. Bu da kızlık zarının jinekolojik muayene esnasında bile görülmesini zorlaştırmaktadır. Kızlık zarı günümüzde ortasında bulunan açıklıklara göre farklı isimler almaktadır. Anüler, semilunar, septalı, kripriform, imperfore himen gibi kızlık zarı isimler bulunmaktadır.

Kızlık zarının ortasında bir delik olmasından dolayı, bayanlar günümüzde kızlık zarı yırtılmadan da hamile kalabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu yüzden birçok bayan günümüzde cinsel ilişki sırasında yırtılmayan kızlık zarının olması halinde bile hamile kaldıkları günümüzde görülmüştür.
Kızlık zarı çok fazla esnek bir deridir. Ve üzerinde bol miktarda damarlar bulunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında yırtılan kızlık zarı kanayacaktır. Bu kan sanıldığı kadar çok fazla bir kan değildir. Kızlık zarı yüzünden korkuya kapılıp evlenmekten korkan ya da kızlık zarı yüzünden cinsel ilişkiye giremeyen kadın sayısı çok fazla olmaktadır. 

Kızlık zarının tekrar dikilmesi halinde, jinekologlar tarafından yapılan muayene sonucunda dikilip dikilmediği anlaşılabilir. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri

Kürtajdan sonra ağrı olur mu ?

Kürtaj sonrası adet