Kürtaj Sonrası

2019 yılında İstanbul'da kürtaj olarak çocuk aldıran birçok bayan kürtaj sonrası nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve diğer konuları hep sorarlar , sanıyorum kürtaj fiyatları ve kızlık zarı dikimi ile ilgili sorulardan sonra sıklık bakımından kürtaj sonrası durumlar soruluyor. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında tek yöntem olan vakumlu kürtaj cinsel aktif birçok bayanın gündemini oluşturuyor. Yaşam şartlarının ve para kazanmanın giderek daha zor hale gelmesi ve metropollerdeki ulaşım sorunları insanların zaten çalışma hayatı dışında çocuk büyütmeye ayıracakları zamanı oldukça kısıtlarken birde plan dışı bir gebelik bunun üzerine tuz biber ekebilir. Bu yazımıza kürtaj sonrası kanama , ağrı şikayeti olacak mı ? , kürtaj sonrası banyo nasıl yapılmalı , kürtajdan sonra cinsel ilişkiye kaç gün sonra girmek uygundur , kürtaj sonrası adet görmeye ne zaman başlanacak , kürtaj sonrası hamile kalmak zorlaşır mı gibi sorulara cevap verirken alakalı olan kürtaj fiyatları , kürtaj nasıl yapılır , vakum kürtaj nedir , kürtaj yasası , kızlık zarı dikimi fiyatları ,  kalıcı kızlık zarı dikimi , geçici kızlık zarı dikimi , kızlık zarı dikimi anlaşılır mı , esnek kızlık zarı kanama yapar mı , vajina daraltma fiyatları gibi konularada değiniyoruz.


Kürtaj

Latince kazımak anlamına gelen kürtaj , artık günümüzde cerrahi olarak gebeliği sonlandırmak anlamına gelmektedir , eski zamanlarda gerçektende kelime anlamına uygun davranılarak rahim içi bir kabak dolması gibi çepeçevre kazınırdı, ama artık günümüzde bu metodun yerine vakum kürtaj yapılmakta , rahim içine herhangi bir tıbbi alet sokulmadan plastik bir tüp ile negatif basınç uygulanarak gebelik kesesi dışarı emilmektedir.

Kürtaj sonrası ilk adet

Kürtajdan sonra ilk adet ne zaman başlayacak hep merak edilir , zira çocuk aldırdığınızda hormon yapınızın ve rahmin eski haline gelmesi yaklaşık 2 hafta sürüyor dolayısı ile beklediğiniz adet 2 hafta kadar gecikebiliyor , yani kürtaj sonrası ilk adet yaklaşık 40 gün  sonra ortaya çıkacaktır. Ama bu arada cinse ilişkiye girdiyseniz yeni bir gebelikte olabilir aman dikkat.

Kürtaj sonrası ağrı

Çocuk aldırdıktan sonra ağrı çekecekmisiniz , yaşam konforunuz etkilenecek mi , aynı gün işinize gücünüze geri dönebilecekmisiniz diye merak ediyorsanız hemen bildirelim , vakum kürtaj sonrası ağrı sızı olmuyor ve 10 dakika süren kürtajdan sora yürüyüp gidebiliyorsunuz.

Kürtaj sonrası hamilelik 

Kürtjdan sonra yeniden hamile kalabilirmiyim diye soranlar oluyor , sanırım eski zamanlardaki kazıma metodla yapılan kürtajdan kalma duyumlarla bu endişeleri duyuyorlar , vakum kürtajda rahim içi kazıma yapılmadığı için herhangi bir gebe kalamama sorunu yaşamayacaksınız , merak etmeyin . Vakum kürtaj sizin üreme fizyolojinizi bozmaz ve dolayısı ile kürtaj sonrası hamilelik sorunu yaşamazsınız.

Kürtaj sonrası kanama olmaması normal mi ?


Kürtajdan sonra eski sistemlerde yani rahim içi kazıma ile yapılan kürtaj modellerinde oldukça yüksek miktarda kanama olurdu ve hasta istirahat etmek zorunda kalırdı ama yeni sistem vakumlu kürtajda rahim içi kazıma yapılmadığı için kürtaj sonrası kanama pek görülmüyor , olsa bile birkaç gün süre ile günde 1-2 pet ancak olacaktır.

Kürtaj fiyatları


İstanbul'da kürtaj fiyatları yaklaşık olarak ... tl den başlar ve kürtaj yapan yerlerde sıklıkla gebelik haftası dikkate alınarak çocuk aldırma ücretleri belirlenir , mesela 4 haftalık yeni bir gebelik için ... tl civatı kürtaj fiyatı istenirken hamilelik durumu 5 haftaya çıkmışsa bu rakam ... tl civarına çıkacaktır , yada 6 haftalık bir gebelik varsa ... lira giib bir çocuk aldırma maliyeti söz konusudur.

Kürtaj nasıl yapılır ?


Bereket versin eski dönemlerdeki rahim içi kazıma gerektiren kürtaj metodları artık tarih oldu ve nerdeyse tereyağından kıl çeker kadar kolay geçen vakum kürtaj popüler oldu , kürtaj nasıl yapılır sorusuna cevaben , artık gebelik sonlandırmak için rahim içi kazıma yapılmasına gerek olmuyor , gebelik kesesi rahim içinde ultrasonla tespit edildiktan sonra yerleştirilen ince bir tüp ki buna karmen kanülü denmektedir , negatif basınç oluşturularak gebelik kesesi dışarı alınıp gebelik sonlandırılıyor.

Gebelik testleri


İstanbul'da bütün eczanelerde basit olarak nedinizi uygulayebileceğiniz gevbelik testi satın alabilirsiniz , genellikle gebelik testi fiyatları çok ucuz oluyor , yani 5- 10 tl ye bir test alabilirsiniz. Kendiniz idrarınıız testre damalattığınızda çift çizgi çıkar ise bu sizin kesin olarak gebe olduğunuzu gösterir, ama tek çizgi çıkarsa ya gebe değilsiniz yada gebelik hormonları henüz eidrar geçmediği için birkaç gün sonra yeniden yapmanız gerekecek.

Kürtaj yasası


Ara ara ülke gündemine ve politik gündeme malzeme olan kürtaj yasası son duruma göre kürtaj yasak değildir , 10 hafta dahil kürtajla gebelik sonlandırmak serbesttir ama 10 haftadan sonrası için kürtaj yasağı tanımlanmış olup ciddi cezalar getirilmiştir. Ayrıca evli olan bayanlarında kürtaj olabilmesi için eşlerinden izin almaları , henüz reşit olmayan 18 yaş altı bayanlarında anne veya babaları ile kürtaja gelmeleri gerekiyor.

Kızlık zarı dikimi


İstanbul'da bekaret tamiri yani kızlık zarı dikimi neredeyse kürtaj operasyonlarından daha fazla yapılır hale gelmiştir , kaza sonucu , masturbasyon esnasında veya iyi gitmeyen bir ilişkiden kalan bir iz olarak kızlık zarı diktirmek sebebi ne olursa oldun mümkündür , 2 farklı metodla gerçekleştirilen küçük cerrahi müdahale sonucu bekaret yeniden sağlanır ve daha sonra girilecek bir cinsel ilişkide kızlık zarı kanaması ortaya çıkarak gerdek gecesi ritüeli tamamlanır.

Kızlık zarı dikimi fiyatı


İstanbul'da kızlık zarı dikimi fiyatları yaklaşık olarak .... tl seviyelerinden başlar ve kızlık zarı diken yerlerde yapılan işlemin derinliğine göre fiyat değişebilir , örnek vermek gerekirse flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi .... tl iken , çift kat flep metodu için İstanbul'da yaklaşık .... tl fiyat istemektedir. Yine kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma ameliyatı için toplam .... tl , kızlık zarı dikimi yani himenoplasti , vajina daraltma ve labioplasti yani dudaklardaki sarkmaların düzeltimelsi 3lü işlem yapılacaksa .... tl gibi ücretler istenir.

Flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi


Bekaret diktirme konusunda en fazla tercih edilen metod flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimidir , vajina duvarından kaldırılan ince bir flep yani mukoza tabakasının bir ucu kızlık zarı ringine dikilir ve 20 günlük bir iyileşme periyodundan sonra dikiş izleri silinir ve artık cinsel ilişkiye hazırdır. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi en doğal ve en garantili yöntemdir , nerdeyse tama yakın hastada yıllar sonra bile cinsel ilişkiye girilse kızlık zarı kanaması ortaya çıkar. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi işlemi bittiğinde yürüyerek güncel hayatınıza devam edebilirsiniz , kızlık zarı diktirmiş olmanız size bir kısıtlama getirmez.

Geçici kızlık zarı dikimi


İstanbul'da geçici kızlık zarı dikimi 2014 verilerine göre toplam bekaret tamirleri arasında yaklaşık olarak %10 luk bir yer kaplar , artık herkes kalıcı flep yöntemi tercih etmektedir , ama fazla vakti olmayanlar veya birkaç gün içince cinsel ilişkiye girmek durumunda olanlar flep yönteminde gerekli olan 20 gümlük iyileşme süresini bekleyemezler ve geçici kızlık zarı dikimi ile acilen cinsel ilişkiye girerler.
Geçici kızlık zarı dikiminde eski kızlık zarı parçaları birbirine tekrar dikilir ve bütünlük sağlanır ama yapılan işlem maalesef 5 günden fazal dayanmaz ve bu süre zarfında cinsel ilişkiye girilmez ise kızlık zarı kendiliğinden bozulabilir , yani külkedisi hikayesinde saat gece 12 olduğunda herşeyin değişmesi gibi kısıtlı bir zamanınız olacaktır. Geçici kızlık zarı dikiminin tek avantajı dikim yapıldığu gün dahil olmak üzere hemen cinsel ilişkiye girilebilir olmasıdır.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı ?


Himenoplasti yani kızlık zarı dikimi yaptıran veya yaptırmayı düşünen birçok hasta kızlık zarı dikimi anlaşılır mı diye sorarlar , aslına bakarsanız anlaşılacak olsa böyle bir dikim işlemi neden yapılıyor olsun diye kısa cevapta verilebilir ama biz detaylandıralım isterseniz , özellikle kalıcı kızlık zarı dikimi iyileştikten sonra normal kızlık zarı ile tamamen aynı hale gelir ve kesinlikle önceden dikilmiş olduğu anlaşılmaz , ama başka bir jinekolog muayene ederse kızlık zarının dikilmiş olduğunu anlayabilir , üzülmeyin onunda sizin dışınızda 3. şahıslar veya ailenizden birine kızlık zarınız hakkında bilgi verme yetkisi yoktur , tabi isiz izin vermediğiniz sürece.

Kızlık zarı diktirenler 


İstanbul'da 2019 yılında kızlık zarı diktiren binlerce bayan olmuştur sanıyorum , bunların bazıları kızlık zarı dikimi sonrası nelere dikkat etmeleri gerektiğini soruyorlar , ayrıntıları dikim esnasındada açıklıyoruz ama yinede burda tekrarlayalım , kızlık zarı diktirenlerin özellikel ilk 10 gün dikişler kaynayana kadar dikkat etmesi gereken hususların başında , banyolarını ayakta yapmak , denize ve havuza bu sire zarfında girmemek , aşırı bacak açkam gerektiren haraketlerden sakınmak gelmektedir , bunların dışında otururken hafif yan oturmaları daha rahat etmelerini sağlayacaktır. Kızlık zarı dikimi mahrem bir ilem olduğu için kızlık zarı diktiren bayanların daha sonra konu hakkıda yorumlar yazmaları çok nadir bir olaydır ama bizim sitelerimizde rastlayabilirsiniz.

Esnek kızlık zarı 


Kızlık zarının cinsel ilişkide kanama yapmaması yani esnek kızlık zarı durumu yaklaşık olarak %5 oranında bayanda rastlanır , genellikle ilk cinsel ilişkşde farkına varılır ve bu cinsel ilişki evliliğinde ilk gecesi ise ciddi sorunları yanında sürükleyebilir ve erkeğın kadına olan güveni sarsılır, daha önce başka bir erkekle cinsel ilişkiye girmiş izlenimi yaratır. Esnek kızlık zarını kanayan normal kızlık zarına çevirmek için flep yöntemi himenoplasti ameliyatı yapıyoruz.

Vajina daraltma


Özellikle vajinal yolla doğum yapanlarda veya yoğun cinsel hayat yaşayan bayanlarda zamanla vajinal genişlemeler olabiliyor , ayrıca evlilike öncesi cinsellik yaşayan bazı bayanlardada vajina genişlemesi olabiliyor ve kızlık zarı dikimi ile aynı seansta vajina daraltma ameliyatıda sıklıkla talep edilir hale gelmiştir. Vajina jinekolog tarafınca basit bir cerrahi operasyonla eski haline kadar daraltilabilir . İstanbul'da vajina daraltma fiyatları yaklaşık .... TL seviyelerinden başlamaktadır.

Kızlık zarı muayenesi


İstanbul'da yıllar önce kızlık zarı muayenesine isteyerek gelen çok az hasta olurdu , ama sosyal iletişimin artması ve evlilik öncesi tam cinsel birleşme olmadan sürtünme şeklinde ön sevişme haraketlerinin yoğunlaşması ile kazaya kurban giden kızlık zarı sayısında büyük artış oldu ve kızlık zarı kanaması ortaya çıkan genç kızlır herhangi bir yırtılma olup olmadığını öğrenmek için yada bekarlerinin devam edip etmediğini , kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak için bekaret nesti yada kızlık zarı muayenesi için başvuruyorlar. Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır diye aklınızdan geçiriyorsanız merak etmeyin jinekolog tarafınca yapılan kızlık zarı muayenesinde hastanın vajinasına herhangi bir tıbbi alet sokulmaz , hatta dokunulmaz bile . Sadece göz ile bakılarak yapılan bir muayenedir.

Saç ekimi 


İstanbul'da saç ekimi artık en yeni tekonoloji olan FUE yöntemi ile yapılmaktadır , bu yöntemde enseden tek tek alınan saş kökleri başın ön kısımlarında önceden hazırlanmış saç kanallarına tek tek yerleştirilir. Bu yöntem layılı ile yapılırsa ekilen saçların hayat boyu kafada kalma ihtimali %98 lere kadar çıkabilmektedir. İstanbul'da FUE yöntemi saç ekimi fiyatları 2014 yılında yaklaşık .... TL den başlamaktadır. Bu konuda arkadaşımız


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri

Kürtajdan sonra ağrı olur mu ?

Kürtaj sonrası adet