Kürtajdan sonra

İstenmeyen gebeliklerin en sağlıklı şekilde sonlandırılması vakum kürtajla mümkün olur , kürtaj sonrası dönemde nelere dikkat edilmesi gerektiği , ve kürtajdan sonra hangi süreçlerin işleyeceği merak konusu olduğu için bu yazımızda kürtaj sonrası cinsel ilişki , kürtajdan sonra kanama , kürtaj sonrası ağrı , kürtajdan sonra ilk adet , kürtaj sonrası hamilelik gibi alt başlıklara yer ayırırken İstanbul'da 2019 kürtaj fiyatlarınıda açıklıyoruz.


Kürtaj sonrası ağrı

Çocuk aldırdıktan sonra ağrı eski zamanlarda yani vakum kürtajın henüz devreye girmediği dönemlerde bayanların korkulu rüyasıydı , gerçekten rahim içi çepeçevre kazındığı için ağrılı bir operasyon idi , fakat günümüzde vakum kürtaj uygulamasında rahim içi kazıma olmadığı için ağrı veya acı çekmekte söz konusu olmuyor.

Kürtaj sonrası kanama

Yine vakum kürtajın bir olumlu yanı daha ortaya çıkmış oldu , vakum kürtaj sonrası pek fazla kanama olmuyor, belki ilk 3 gün , günde 1 pet harcayacak şekilde lekelenme şeklinde kanama olabilir , hepsi o.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj esnasında rahim kanalından gebelik kesesi çıkartıldığı için birkaç gün , hatta garanti olsun 10 gün kadar cinsel ilişkiye girmemek lazım , zira rahim kanalından mikroorganizmalar yukarı yani rahim kanalına ilerleyebilir.

Kürtaj sonrası hamilelik

Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girerseniz her an gebe kalabileceğinizi hesaba katmalısınız , yani vakum kürtaj yaptıemış olmak sizin üreme kabiliyetinizi azaltmaz. Bu konuda batıl bir inanç , kürtaj olan bayanların tekrar hamile kalmalarında zorluk yaşayacakları yönündedir ama kesinlikle doğru değildir.

Kürtaj sonrası adet

Kürtaj sonrası ilk adet yaklaşık yarım adet dönemi kadar gecikir ama sonraki adetler düzenli yani 4 haftada  bir olacaktır. İlk adetin başlaması yaklaşık 40 gün sürecektir. Bu durum tamamen normaldir ve sağlıklıdır, merak etmeyin.

Kürtaj fiyatları

Kürtaj fiyatı istenmeyen gebeliğe maruz kalan birçok hastanın öncelikli öğrenmek istediği konudur , zamansız ortaya çıkan bu masraf aylık bütçede yeralmadığı için sabit gelirli bayanlarda finansal sıkıntı olabilir , her zaman mutfakta bir kavanozun altına bir miktar para saklayıp unutmakta fayda var :)
İstanbul'da kürtaj fiyatları 2019 endexlerine göre ortalama ...tl civarından başlar ve hamilelik durumuna bakılarak artış gösterir. Kürtaj ücreti direkt olarak gebelik haftasına endexli olduğu için hamilelik yaşını doğru hesaplamak gerekir . Gebelik haftası son adet tarihine göre hesaplanır , ama maalesef birçok hasta cinsel ilişki yani konsepsiyondan itibaren hesaplıyor ve eksik çıkacağı için yasal süre olan 10 haftayı kolaylıkla aşabiliyor.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri

Kürtajdan sonra ağrı olur mu ?

Kürtaj sonrası adet