Kürtaj sonrası kanama

İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi kürtaj sonrası kanama hakkında bilgi almak için birçok hasta arıyor veya WhatsApp üzerinden ulaşıyor, işin aslına bakarsanız bize kürtaj olan her hastayı işlemden sonra evine göndermeden önce kürtajdan sonra dikkat etmesi gereken hususlara ve kürtaj sonrasındaki doğal süeçlere karşı bilgilendiriyoruz, sanıyorum o anki heyecan sebebi ile pek akıllarında kalmıyor ama kürtajdan sonrada whatsapp üzerinden takibimiz devam ediyor ve işlem yaptığımız hastalara sürekli destek veriyoruz.
Bakırköy'deki yerimizde vakum kürtajı neredeyse 25 yıldır uygulamaktayız , yöntemde kazıma veya kesme gibi işlemler yapılmadığı için operasyon çok rahat ve hasta açısından konforlu seyrediyor, aynı şekilde kürtaj sonrası dönemde sorunsuz atlatılıyor, bu yazımızda başlık yaptığımız kürtajdan sonra kanama şikayetlerini vakumlu kürtaj öncesi dönemde yapılan kazıma kürtaja göre çok daha az görüyoruz, miktar olarak normal adetten biraz daha fazla olabiliyor ve birkaç günde kesiliyor, hatta bazı bayanlarda kürtaj sonrası hiç kanama olmaması bile normal kabul ediliyor.

Bu makalemizde kürtaj sonrası kanama konusuna değinirken anlatımımızı biraz daha genişletiyoruz ve kürtaj sonrasında kanamanın kaç gün süreceğini, kürtajdan sonra kanama olmamasının normal bir durum olup olmadığını, kürtaj sonrası cinsel ilişkiye girmek için kaç gün beklemek gerektiğini, kürtajın ne olduğuna dair tanımsal bilgileri, genel hatları ile vakum kürtajın nasıl yapıldığını, kürtaj videosu izleyerek bilgi sahibi olunabilip olunamayacağını, 2016 kürtaj yasasına göre çocuk aldırma sınırlarını, İstanbul'da kızlık zarı dikimi fiyatlarının kaç para olduğunu, bakireyken gebe kalanlar için kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapabilme imkanının hangi durumalarda olacağı, vajina daraltma ameliyatının nasıl yapıldığını, İstanbul'da labioplasti ameliyatı fiyatlarının hangi seviyelerde olduğunu etraflıca inceliyoruz.

Kürtaj sonrası kan gelmesi durumu ile ilgili merak ettikleriniz için İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi istediğiniz zaman arayabilirsiniz, ama ben telefonla görüşmek için uygun değilim , etrafım kalabalık diyorsanız WhatsApp üzerindende iletişim kurabilirsiniz. WhatsApp mesajlarınıza bazen geç dönüş yapıyorum, hasta yağunluğu fazla oluyor, lütfen kusura kalmayın.

Kürtaj veya kızlık zarı dikimi için yurtdışından veya uzak illerden gelmek isteyen hastalarımıza bir dipnot düşelim; İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemiz Atatürk hava limanına 10 dakikalık mesafededir, işlemlerinizi yarım saatte yaptırıp aynı gün memleketinize geri uçabilirsiniz, birçok hastamız o şekilde yapıyor.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı
İncirli Cad. No 9 Ceylan Apt. Bakırköy İstanbul
( Kemerburgaz üniversitesi yanı, Kaymakamlık karşı yukarısı )
0212 227 5519
0532 221 3007
0542 215 7274 WhatsApp
Metrobüs ile : İncirli durağında inip kaymakamlığa doğru yürüyün.
Vapur ile : Bakırköy iskelesinde inip kaymakamlık üzerinden yürüyünüz.
Uçakla : Atatürk hava limanında inip taksi ile 10 dakikada.
Şehirlerarası otobüsle: Esenler otogarinda inip metro ile incirli durağına geliniz ve yürüyünüz.
www.facebook.com/kurtajfiyatlari Bu yazıyı Facebook'ta paylaşmak için lütfen tıklayınız .
www.twitter.com/jinekologdr Bu yazıyı twitter'da paylaşmak için tıklayınız.
jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer ?

Vakum kürtajı sonrasında pek fazla kanama olmuyor, hatta birçok hastamız gebelik kesesi gerçekten alındımı, yoksa hamilelik devammı ediyor diye süpheye düşerek bize WhatsApp'tan yazabiliyor. Tabi kanamanın hiç olmaması nadirdir ve dolayısı ile bizi arayarak kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer diye soranlarda çok oluyor ; genelde adet kanaması miktarında 3 gün kadar süren bir kanama söz konusu oluyor.

Kürtaj sonrası kanama olmaması normal mi ?

Vakum kürtaj uygulamalarında çocuk alındıktan sonraki dönemde pek fazla kanama olmayacağını belirtmiştik, bu yüzden kürtaj sonrası kanama olmaması normal mi diye soran hastalarımıza evet cevabı veriyoruz, gerçektende vakumlu kürtajda rahim içi kazıma yapılmadığı için endometrium travmatize edilemez , dolayısı ile kürtajdan sonra kan gelmemesi normaldir.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Çocuk aldırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken davranışlar ve zamanlamalarla ilgili her hastamızı bilgilendiriyoruz ve kürtaj sonrası WhatsApp üzerinden destek vermeye devam ediyoruz. Önemli hususlardan biride kürtaj sonrası cinsel ilişki zamanının nasıl ayarlanacağıdır, ilk 10 gün rahim içi enfeksiyon riski almamak için cinsel ilişkiye girmenizi tavsiye etmiyoruz, ama daha sonrasında normal seksuel yaşantınıza dönebilirsiniz.

Kürtaj nedir ?

Kürtaj hakkında tanımsal bilgiler ilave etmeyi her makalemde huy edindim, kürtajın ne manaya geldiğini siz biliyor olabilirsiniz ama cinsel yaşantıya yeni adım atanlarında kürtaj nedir gibi temel bilgilere ihtiyacı oluyor. Latince kökenli bir tıbbi terim olan kürtaj kelimesi aslen kazımak, tıpta dokuları kazımak anlamına gelir, fakat kadın hastalıkları branşında gebelik sonlandırma, yani çocuk aldırma anlamında geçmektedir. Günümüzde artık rahim kazıma metodu ile hamilelik sonlandırma uygulanmaz, onun yerine tüm dünyada halen en modern ve hastaya risk yüklemeyen metod olan vakum kürtajı tercih ediyoruz.

Kürtaj nasıl yapılır?

Hiç beklemediğiniz bir dönemde gebelik durumu yaşıyorsanız büyük bir telaş içine düşersiniz ve doğum yapmak için henüz erken ise kürtaj tek çıkış yolu olur. Özellikle ilk hamilelik ve evli olmamak sizi büsbütün heyecanlandırabilir, ama rahatlatın, önce kafanızda gebeliğe devam edip etmeyeceğinizi kesinleştirin, sonuç olarak bebek aldırma kararı verdiyseniz hiç zaman kaybetmeyin zira kürtajda 10 hafta gibi yasal bir süre var onu aşarsanız artık doğurmak dışında çareniz kalmaz. Çocuk aldırmadan önce bilgi açısından kürtaj nasıl yapılıyor gibi sorularınızada yanıt olacak bu paragrafa bakın;

1- Hastanın ultrasona alınması ve gebelik haftasının net olarak tespiti,
2- Uterus girişinin lokal anestezi ilacıyla uyuşturulup acı çekmenizin engellenmesi,
3- Canalis collum uteri dilatasyonu,
4- Karmen kanülünün yerleştirilmesi,
5- Vakumun karmen kanülüne takılması
6- Negatif basınç oluşturularak hamilelik kesesinin dışarı alınması,
7- Son ultrason incelemesi ile rahim içi boşalımın onaylanması.

Kürtaj videosu

Birçok genç bayan kürtaj olmadan önce bu işin nasıl yapıldığını tam olarak anlayabilmek için kürtaj videosu seyretmek isterler ve video paylaşım sitelerinde aramalar yaparlar, ama cinsel video çekim ve yayınlanması ülkemizde yasak olduğu için youtube'da genelde güney amerikada eski zamanlarda çekilmiş kazıma kürtaj videolarına ulaşırlar, ama güncel zamanda uygulanan vakum kürtaj çok daha soft bir yöntemdir ve kürtaj videolarında izlediğiniz kanlı tablo vakumlu kürtajda yoktur.

Kürtaj yasası

Ülkemizde siyasi malzeme olarak kullanılan kadınların kürtaj hakkı ve kürtajın yasaklanıp yasaklanmadığına yönelik tartışmalardan dolayı halkında kafası karışıyor ve bazı hastalar İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak kürtaj yasası ne zaman çıkıyor, yürürlüğe girdimi, kürtaj yasa taslağı kanunlaştımı gibi sorular yöneltiyor. Şu anda halen nerdeyse 10 yıldır yürürlükte olan aynı kürtaj yasası yürürlüktedir, gebeliğin ilk 10 haftası içinde kürtaj yaptırabilirsiniz, ama 10 haftayı geçerseniz bu memlekette çocuk aldırma şansınız kalmaz.

Kızlık zarı dikimi ne kadar ?

Bayanlarda ilk cinsel ilişkide veya sürtünme, mastürbasyon ve vajinaya parmak sokmak gibi durumlarda kızlık zarı bozulur. Hymen yani bekaret zarının kendiliğinden iyileşme yeteneği yoktur, dolayısı ile kızlık zarı kanı sadece birkereye mahsus olarak gelir, ama üzülmeyin bu kader değil, kızlık zarı dikimi ameliyatları ile yeniden bakirelik günlerinize merhaba demeniz mümkün. Hymenoplasti ameliyatları isteğinize bağlı olarak 2 farklı çeşittir. Vakaların %90'ı tarafınca tercih edilen flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi tüm dünyada çok popülerdir, bunun sebebi ise zar diktirdikten sonra cinsel ilişkiye girmek için sonsuz zamanınızın olmasıdır, orijinal bakirelikte olduğu gibi. Buna karşılık geçici kızlık zarı dikiminde ilişki için 10 gün kadar vaktiniz olacaktır, bu durum geçici himenoplastiyi gözden düşürür. 2016 yılı için İstanbul'da kızlık zarı dikimi ne kadar diye merak ediyorsanız, telefonla arayarak veya WhatsApp üzerinden yazarak zar diktirme fiyat listesi isteyebilirsiniz.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılır mı ?

Evlilik öncesi dönemde çiftler sıklıkla birbirlerine yakınlaşırlar ve kızlık zarı bozulmasın diye tam birleşemeli cinsel ilişki yerine sürtünme şeklinde ön sevişme yaşanır, genelde zevk suyu veya sperm vajina girişine bırakılır, böyle durumlarda ortaya çıkan gebeliklerde hastalar bizi arayarak , kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılır mı ? Diye sorarlar, ama kızlık zarının esnek olması , hilal şeklinde olması durumlarında kızlık zarını bozmadan kürtaj yapmak mümkün olur, ama üzülmeyin diğer kızlık zarı çeşitlerindede zar üzerinde küçük bir kesik açarak kürtaj sonrası yeniden kızlık zarı dikimi ile eski haline getirmek mümkündür.

Vajina daraltma ameliyatı İstanbul

Yaklaşmakta olan 2016 yılı ve öncesindeki onlarca yılda vajina daraltma ameliyatı İstanbul'da jinekolojinin yoğunlukla yapılan ameliyatlarından oldu. Doğum sonrası veya yoğun seksuel yaşantı ile vajina genişlemesi durumunda cerrahi olarak vajina daraltma yapılabilir ve vajina kalibresi hiç cinsel ilişkiye girilmemiş seviyelere kadar indirilebilir. İstanbul'da vajina daraltma operasyonu fiyatları ortalama ....tl civarıdır.

Labioplasti ameliyatı İstanbul

Bikini bölgesinde büyük dudakların arasında dil gibi aşağı doğru sarkan küçük dudaklar sahiplerini fazlasıyla rahatsız eder. Bu durumda İstanbul'da labioplasti ameliyatı yaptırarak küçük dudakları ufalttırıp estetik hale getirmek mümkündür. Labioplasti ameliyatı sıklıkla vajina daraltma ile aynı seansta uygulanır ama izole yani sadece labioplastide olabiliyor. 2016 yılı için labioplasti ameliyatı fiyatları İstanbul'da yaklaşık ....tl civarlarındadır.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı
İncirli Cad. No 9 Bakırköy İstanbul
0212 227 5519
0532 221 3007
0542 215 7274 WhatsApp

Yorumlar

 1. Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Hocam mrb. Ben cytotec almak istiyorum. Acaba nerden bulabilirim.
  12 03 2015, 12:13 - Jinekolog Operatör Doktor: Yasak... tehlikrli.. en sağlıklısı vakumla alıyoruz
  12 03 2015, 12:21 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Hocam
  12 03 2015, 12:21 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Açıkça solim
  12 03 2015, 12:21 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Ben bir ay önce kürtaj oldum
  12 03 2015, 12:21 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Vere 15gun sonra ilişkiye girdim
  12 03 2015, 12:21 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Veee ella ertesi gün halini 1ayda 2kez kullandım
  12 03 2015, 12:22 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Üzerine birde kurtas olalı şuan 36.gün hala adet görmedim
  12 03 2015, 12:22 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Kasiklarim çok agriyor ve goguslerim sisti ve aciyor
  12 03 2015, 12:22 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Tarlusalda içtim
  12 03 2015, 12:22 - Jinekolog Operatör Doktor: 40. Günü bekleyin
  12 03 2015, 12:23 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Tarlisal biteli 7.gün oldu
  12 03 2015, 12:23 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Ama yine görmedim adet
  12 03 2015, 12:23 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Psikolojik olarak çok kötüyüm.
  12 03 2015, 12:23 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Kendim hemsireyim ve bekarim
  12 03 2015, 12:24 - Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki: Sizce bu kadar ilaç kullanmama rağmen hamile kalma olasiligim varmı?
  12 03 2015, 12:26 - Jinekolog Operatör Doktor: Evet

  YanıtlaSil
 2. İyi günler
  21 02 2016, 17:41 - .: 9 haftalık bi gebelik sonlndırma işlemi için ne kadar paha biçersiniz kürtaj sonrası kanama olur mu ?
  21 02 2016, 18:08 - .: Maşallah hocam
  21 02 2016, 19:03 - .: Anestezi dahil mi bunlara
  21 02 2016, 19:07 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Lokal an3stezi
  21 02 2016, 22:43 - .: Genel anesteziyle nasıl olur
  21 02 2016, 22:46 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Hiç gerek yok masraf katlanır
  21 02 2016, 22:47 - .: Eskişehirden gelicez randevu almak için aramamız mı gerekiyor
  21 02 2016, 22:48 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Burdan yazabiliriz .. gün ?
  21 02 2016, 22:48 - .: O yarın belli olacak
  21 02 2016, 22:48 - .: Yarın yazayım size o zaman
  21 02 2016, 22:49 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Ok

  YanıtlaSil
 3. Hocam gecen hafta test yaptırdık 4 hafta 5ci haftasına gircek
  13 06 2016, 14:22 - .: Olduktan sonra
  13 06 2016, 14:22 - .: Agrısı olcakmı kac saat yatısı olur kürtaj sonrası kanama olur mu ?
  13 06 2016, 14:23 - Jin op dr turgay karakaya: 10 dakikada yürür gidersiniz ağrı olmaz
  13 06 2016, 14:23 - .: Muayneyle beraber mi olacak ortalama fiyat
  13 06 2016, 14:23 - .: Persembe günü
  13 06 2016, 14:24 - .: Gelmeyi istiyoruz
  13 06 2016, 15:19 - Jin op dr turgay karakaya: Muayene içinde
  13 06 2016, 15:19 - Jin op dr turgay karakaya: Perşembe 12.30 ?
  13 06 2016, 15:19 - Jin op dr turgay karakaya: İsim?
  13 06 2016, 15:22 - Jin op dr turgay karakaya: Bayan adı
  13 06 2016, 15:51 - Jin op dr turgay karakaya: Ok yazdım
  13 06 2016, 17:04 - .: Persembe günü ordaız iyi çalısmalar
  13 06 2016, 17:06 - Jin op dr turgay karakaya: Ok
  18 06 2016, 11:55 - .: Doktor bey sıtma var bizde normalmı kürtaj sonrası
  18 06 2016, 12:20 - Jin op dr turgay karakaya: Kontrole gelin

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yasal Uyarı : Blogumuza yorum , soru ve dialog gönderirken bu içeriğin diğer ziyaretçiler tarafıncada okunabileceğini göz önünde bulundurarak isim , adres , telefon gibi size özel bilgiler girmekten kaçınınız. Yanlışlıkla gönderdiğiniz veya sonradan vazgeçtiğiniz içeriklerinizi sildirmek için bizi arayınız. Ayrıntılar için " Site kullanım kuralları ve Yasal uyarılar" bölümüne bakınız.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtajdan sonra cinsel ilişkide ağrı

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki