Kürtajdan sonra adet düzensizliği

İsteğe bağlı gebelik sonlandıranlarda kürtajdan sonra adet düzensizliği konusuna kapsamlı giriş yapmadan önce bu mesela hakkında hastalardan çokça gelen sorular üzerindede duracağımızı belirtelim, mesela, kürtajdan sonra adet düzensizliği ne kadar sürer, ne zaman biter, kürtajdan sonra adet düzensizliği yaşayanlar sonradan gebe kalabilir mi, kürtajdan sonra adet düzensizliği olur mu, kaç adet sürer, kürtajdan sonra adet düzensizliği neden olur, tedavi gerekir mi, her kürtajdan sonra adet düzensizliği olurmu, kürtaj sonrası adet gecikmesi normal midir, kürtajdan sonra adet düzeni hemen oturur mu, kürtajdan sonra ne zaman hamile kalınır, kürtaj sonrası kanama, kürtaj sonrası hamilelik ve İstanbul'da 2016 kürtaj fiyatlarını örnek verebilirim.

Şimdi artık kürtajdan sonra adet düzensizliği konumuza dönebiliriz. Genel anlamda bakıldığında kürtaj bayanlarda adet düzensizliğine yol açmaz, sadece kürtajdan sonra ilk adet yaklaşık 2 hafta geç ortaya çıkar, bunun sebebide kesintiye uğrayan gebelik sürecinden sonra kandaki hamilelik hormonlarının temizlenmesinin zaman almasıdır. Ama ilk adeti takip eden adetler normalde düzenli olarak devam eder, onlarda düzensizlik ortaya çıkarsa bunun başka bir sebebi olabilir, araştırmak gerekir.

Kürtajdan sonra

Çocuk aldırmak için gelen birçok hasta kürtajdan sonra nelere dikkat etmesi gerektiğini ve diğer ayrıntıları merak ederler, bizde öncelikle açıklamalar yaparız , bu makalede onlardan kapsamlı olarak bahsediyorum. Kürtajdan sonra ilk 10 günlük hassas dönemde dış ortamdan gelebilecek enfeksiyöz ajanlardan korunmak için cinsel ilişkiye girmemekte fayda vardır.

Kürtajdan sonra hamile kalınır mı ?

İstenmeyen gebeliğe maruz kalan bayanlar İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak kürtajdan sonra hamile kalınır mı diye merak ediyorlar. Vakum kürtaj uygulamasında rahim içi kazıma yapılmadığı için kürtaj sonrası gebelik ihtimali hiç kürtaj olmamış durumla aynıdır. Yani kürtaj olmuş olmak ek bir risk oluşturmaz.

Kürtajdan sonra cinsel ilişki

Kürtaj esnesında rahim kanalı açılır ve yaklaşık birkaç içinde kapanarak eski haline gelir, dolayısı ile kürtaj sonrası cinsel ilişki için 10 gün kadar beklemek iyi olur. Eğer bu kurala uymayıp kürtajdan hemen sonra ilişkiye girerseniz vajina girişinedeki miktobik florayı rahme itebilirsiniz ve intrauterin enfeksiyon riski oluşturabilirsiniz.

Kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler

Çocuk aldırma konusunda hastalar için en önemli konuların başında kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler gelir. Kürtaj esnasında rahim kanalı birkaç gün için açıldığı için aynı yolla rahim içine mikroorganizmalarsa girebilir ve enfeksiyon oluştırabilir. Bunu engellemek için kürtajdan sonra ilk 10 gün cinsel ilişkiye, denize ve havuza girmemek lazım.

Kürtajdan sonra kanama 

Vakum kürtajın henüz uygulamaya girmediği eski dönemlerde rahim içi kazıma yapılarak gebelik sonlandırılırdı, dolayısı ile kürtajdan sonra kanama oldukça sık olarak karşımıza çıkardı. Ama vakumlu kürtajda rahim içine herhangi bir tıbbi alet veya cihaz sokulmadığı için kürtaj sonrası kanama ile pek karşılaşmıyoruz.

Kürtajdan sonra adet

Adet görüyor olmak size her zaman angarya gelmiş olabilir, yaşam konforunuzu bozabilir ama bazı durumlardada adet görmeyi dört gözle beklersiniz, mesela kürtajdan sonra adet görmeye başlamak gebelikten kurtulduğunuzu kanıtlayan en önemli bulgu olarak sıklıkla beklenir. Kürtaj sonrası ilk adetin 2 hafta kadar gecikmeli başlayacağını ama ondan sonra normal zamanda regl görmeye devam edeceğiniz hatırlatalım.

Kürtaj fiyatları İstanbul 2016

Hamileliği sonlandırma konusunda maliyetler karar verme açısından birçok kez belirleyici olabiliyor, kürtaj fiyatları İstanbul 2016 senesi için ne kadardır öğrenmek için Bakırköy'deki muayenehanemizi arayabilirsiniz, yada WhatsApp üzerinden yazarak güncel fiyat listemizi isteyebilirsiniz. Çocuk aldırma ücretleri birçok jinekolog tarafınca hamilelik haftasına bakılarak hesaplanıyor. Adetinizin gecikmesi ile birlikte gebelik testi yaptığınızda pozitif çıkarsa bu sizin en az 4-5 haftalık gebe olduğunuza delalettir. Hamilelik haftası hesaplanırken son adet tarihi dikkate alınır. Son olarakta halen yürürlükte olan kürtaj yasasına göre en geç 10 haftaya kadar kürtaj yaptırabilirsiniz.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0212 227 5519 
0532 221 3007 
0542 215 7274 WhatsApp Haritada Konum ve Adres 
İncirli Caddesi no:9/8 kat 2 Ceylan Apt. Bakırköy İstanbul ( Kemerburgaz Üniversitesi yanı , Kaymakamlığın az yukarısı, Bakırköy meydana çok yakınız ) Muayenehane Resimleri
Metrobüs : İncirli durağında inip kaymakamlığa doğru yürüyünüz,
Vapur : Bakırköyde inip meydana yürüyün.
Uçak : Atatürk havalimanına taxi ile 10 dak. ( İstanbul dışından gelen hastalar yarım saatte işlemini yaptırıp aynı gün geri uçabilirler )
Şehirlerarası Otobüs : Esenler otogarından metro ile 10 dak. )
www.Twitter.com/jinekologdr
www.Facebook.com/kurtajfiyatlari
Jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com

Yasal Uyarılar

Yorumlar

 1. Merhaba çocuk aldirmak istesyrz kürtajdan sonra adet düzensizliği olur mu ve bu ameliyat kac lira olur bilgi alabilirmiyim bu konu hakkinda
  21 02 2016, 19:38 - Jin op dr turgay karakaya: sorun olmaz
  21 02 2016, 19:41 - .: Teşekkürler
  21 02 2016, 19:58 - .: Birsey sorabilirmiyim cinsel iliskiye girdik kiz arkadasimla ama emin degiliz hamil3 kalip kalmadigindan iliskiye gireli 1 hafta oldu nasil anlayabiliriz bunu
  21 02 2016, 20:56 - Jin op dr turgay karakaya: 10 gün daha bekleyip test yaparak

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar ben tibbiy dusuk yaptim 15 gun sonra adet oldum ikinci adetim 35-36 gun oldu olmadim bu durum normalmidir

  YanıtlaSil
 3. Numarananizi internetten aldim
  17 06 2016, 14:50 - .: 7 hafta 5 günlük gebeyim
  17 06 2016, 14:51 - .: 2 oğlum var
  17 06 2016, 14:51 - .: Fakat 2 hafta önce eşimle çok büyük kavga edip beni bırakıp gitti
  17 06 2016, 14:51 - .: Ben bu çocuğu aldırmak istiyorum
  17 06 2016, 14:51 - .: Bana yardım edin lutfen
  17 06 2016, 14:52 - .: Bakicak durumum yok evinin kirasını bile odeyemedim
  17 06 2016, 14:52 - .: Yardım edin nolur
  17 06 2016, 20:57 - Jin op dr turgay karakaya: Eş rızası lazım
  17 06 2016, 21:22 - .: Peki hocam tsk ederim kürtajdan sonra adet düzensizliği olur mu ?

  YanıtlaSil
 4. Hocam 20 martta dusuk yaşadım 20 nisanda ilk adetimi gordum fakat ovulasyon dönemi 4 mayısta 3 günlük kahverengi akıntı oldu hamile değilim adetim gecikti neden olabilir

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yasal Uyarı : Blogumuza yorum , soru ve dialog gönderirken bu içeriğin diğer ziyaretçiler tarafıncada okunabileceğini göz önünde bulundurarak isim , adres , telefon gibi size özel bilgiler girmekten kaçınınız. Yanlışlıkla gönderdiğiniz veya sonradan vazgeçtiğiniz içeriklerinizi sildirmek için bizi arayınız. Ayrıntılar için " Site kullanım kuralları ve Yasal uyarılar" bölümüne bakınız.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtajdan sonra cinsel ilişkide ağrı

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki