Kürtajdan sonra adet düzensizliği

İsteğe bağlı gebelik sonlandıranlarda kürtajdan sonra adet düzensizliği konusuna kapsamlı giriş yapmadan önce bu mesela hakkında hastalardan çokça gelen sorular üzerindede duracağımızı belirtelim, mesela, kürtajdan sonra adet düzensizliği ne kadar sürer, ne zaman biter, kürtajdan sonra adet düzensizliği yaşayanlar sonradan gebe kalabilir mi, kürtajdan sonra adet düzensizliği olur mu, kaç adet sürer, kürtajdan sonra adet düzensizliği neden olur, tedavi gerekir mi, her kürtajdan sonra adet düzensizliği olurmu, kürtaj sonrası adet gecikmesi normal midir, kürtajdan sonra adet düzeni hemen oturur mu, kürtajdan sonra ne zaman hamile kalınır, kürtaj sonrası kanama, kürtaj sonrası hamilelik ve İstanbul'da 2019 kürtaj fiyatlarını örnek verebilirim.

Şimdi artık kürtajdan sonra adet düzensizliği konumuza dönebiliriz. Genel anlamda bakıldığında kürtaj bayanlarda adet düzensizliğine yol açmaz, sadece kürtajdan sonra ilk adet yaklaşık 2 hafta geç ortaya çıkar, bunun sebebide kesintiye uğrayan gebelik sürecinden sonra kandaki hamilelik hormonlarının temizlenmesinin zaman almasıdır. Ama ilk adeti takip eden adetler normalde düzenli olarak devam eder, onlarda düzensizlik ortaya çıkarsa bunun başka bir sebebi olabilir, araştırmak gerekir.

Kürtajdan sonra

Çocuk aldırmak için gelen birçok hasta kürtajdan sonra nelere dikkat etmesi gerektiğini ve diğer ayrıntıları merak ederler, bizde öncelikle açıklamalar yaparız , bu makalede onlardan kapsamlı olarak bahsediyorum. Kürtajdan sonra ilk 10 günlük hassas dönemde dış ortamdan gelebilecek enfeksiyöz ajanlardan korunmak için cinsel ilişkiye girmemekte fayda vardır.

Kürtajdan sonra hamile kalınır mı ?

İstenmeyen gebeliğe maruz kalan bayanlar İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak kürtajdan sonra hamile kalınır mı diye merak ediyorlar. Vakum kürtaj uygulamasında rahim içi kazıma yapılmadığı için kürtaj sonrası gebelik ihtimali hiç kürtaj olmamış durumla aynıdır. Yani kürtaj olmuş olmak ek bir risk oluşturmaz.


Kürtajdan sonra cinsel ilişki

Kürtaj esnesında rahim kanalı açılır ve yaklaşık birkaç içinde kapanarak eski haline gelir, dolayısı ile kürtaj sonrası cinsel ilişki için 10 gün kadar beklemek iyi olur. Eğer bu kurala uymayıp kürtajdan hemen sonra ilişkiye girerseniz vajina girişinedeki miktobik florayı rahme itebilirsiniz ve intrauterin enfeksiyon riski oluşturabilirsiniz.

Kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler

Çocuk aldırma konusunda hastalar için en önemli konuların başında kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler gelir. Kürtaj esnasında rahim kanalı birkaç gün için açıldığı için aynı yolla rahim içine mikroorganizmalarsa girebilir ve enfeksiyon oluştırabilir. Bunu engellemek için kürtajdan sonra ilk 10 gün cinsel ilişkiye, denize ve havuza girmemek lazım.

Kürtajdan sonra kanama 

Vakum kürtajın henüz uygulamaya girmediği eski dönemlerde rahim içi kazıma yapılarak gebelik sonlandırılırdı, dolayısı ile kürtajdan sonra kanama oldukça sık olarak karşımıza çıkardı. Ama vakumlu kürtajda rahim içine herhangi bir tıbbi alet veya cihaz sokulmadığı için kürtaj sonrası kanama ile pek karşılaşmıyoruz.

Kürtajdan sonra adet

Adet görüyor olmak size her zaman angarya gelmiş olabilir, yaşam konforunuzu bozabilir ama bazı durumlardada adet görmeyi dört gözle beklersiniz, mesela kürtajdan sonra adet görmeye başlamak gebelikten kurtulduğunuzu kanıtlayan en önemli bulgu olarak sıklıkla beklenir. Kürtaj sonrası ilk adetin 2 hafta kadar gecikmeli başlayacağını ama ondan sonra normal zamanda regl görmeye devam edeceğiniz hatırlatalım.

Kürtaj fiyatları İstanbul 2019

Hamileliği sonlandırma konusunda maliyetler karar verme açısından birçok kez belirleyici olabiliyor, kürtaj fiyatları İstanbul 2019 senesi için ne kadardır öğrenmek için Bakırköy'deki muayenehanemizi arayabilirsiniz, yada WhatsApp üzerinden yazarak güncel fiyat listemizi isteyebilirsiniz. Çocuk aldırma ücretleri birçok jinekolog tarafınca hamilelik haftasına bakılarak hesaplanıyor. Adetinizin gecikmesi ile birlikte gebelik testi yaptığınızda pozitif çıkarsa bu sizin en az 4-5 haftalık gebe olduğunuza delalettir. Hamilelik haftası hesaplanırken son adet tarihi dikkate alınır. Son olarakta halen yürürlükte olan kürtaj yasasına göre en geç 10 haftaya kadar kürtaj yaptırabilirsiniz.Yasal Uyarılar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtileri

Kürtajdan sonra ağrı olur mu ?

Kürtaj sonrası adet